Vědomí a podvědomí

Vědomá mysl

Vědomá mysl – to je ten hlásek v hlavě, který neustále slyšíme. Po celý den štěbetá, stará se o nás, pořád něco komentuje, může být kritický a přísný. S vědomou myslí aktivně přemýšlíme. Je analytická a velmi užitečná. Snaží se nás chránit před nebezpečím. Proto nám vnitřní hlas tak často našeptává nepouštět se do neznámých věcí. Tam se totiž může skrývat nebezpečí. Vědomá mysl zpracovává informace tím, že si všímá rozdílů. Avšak může udržet pouze omezené množství myšlenek najednou.

Podvědomí

Podvědomí obsahuje naši moudrost, vzpomínky, je zdrojem kreativity a řídí většinu našeho chování. Vše, co se nám kdy stalo či co jsme si kdy představili, je uloženo jako vícesmyslový záznam v podvědomí. Podvědomí funguje asociativně – podívá se na něco a vidí podobnosti s minulou událostí. V určitém smyslu jsou naše životy řízeny hlavně podvědomím – většinu našich autonomních procesů nevnímáme. Každou sekundu naše podvědomí přijímá 2 miliony smyslových vjemů. Bylo by nemožné zpracovat všechny tyto informace vědomě, takže podvědomí je třídí a prezentuje pouze souhrn.

Hypnóza/trans umožní komunikaci s podvědomím. Pomůže odhalit podrobnosti o událostech, které se staly před mnoha lety, či změnit zakořeněné vzorce chování.

Rozdíl mezi vědomím a podvědomím lze přirovnat k tmavé místnosti plné rozházených předmětů (podvědomí) a ke svítilně (vědomí). Ta osvětluje vždy pouze část místnosti. Cokoliv svítilna osvětluje, je jasné a viditelné, zatímco zbytek místnosti je tmavý. Nicméně ta tmavá část místnosti tu stále je, i když ji nemůžeme vidět. Ve stejném smyslu je to, na co se naše pozornost zaměřuje, na předním místě našeho vědomí a zbytek našich vzpomínek a moudrosti je stále uložen v podvědomí.